Kurven er tom
Du har valgt:
Ønsker du at købe a-kasse og fagforening?
Er du også interesseret i fagforening? Vælg fagforening
Er du også interesseret i a-kasse? Vælg a-kasse

Bidragsfri periode

Nogle har mulighed for at blive fritaget for at betale efterlønsbidrag i en periode.

Hvad er en bidragsfri periode?

En bidragsfri periode er en periode, hvor du er fritaget for at betale efterlønsbidrag, men stadig er tilmeldt efterlønsordningen. Den bidragsfrie periode kan vare fra en dag og op til seks år. Det afhænger af, hvornår du er født, og i hvor mange år du har betalt efterlønsbidrag. 

Har du ret til en bidragsfri periode? 

Hvis du har ret til en bidragsfri periode, har du sidst i 2008 eller først i 2009 modtaget et brev med oplysninger om periodens længde og en vejledning om, hvordan du søger om den bidragsfri periode. 

Du kan have ret til en bidragsfri periode, hvis du:

  • er født i perioden 2. juli 1962 til 31. december 1975
  • har betalt efterlønsbidrag, før du fyldte 35 år
  • har betalt efterlønsbidrag i 2007
  • i alt kommer til at betale bidrag i mindst 25 år inden efterlønsalderen og ikke har fået efterlønsbidraget tilbage

Hvad betaler du i efterlønsbidrag?

Som selvstændig er du fuldtidsforsikret. Du betaler 495 kr. i efterlønsbidrag pr. måned i 2017.

Hvornår kan du holde en bidragsfri periode? 

Du kan først søge om en bidragsfri periode, når du har modtaget brevet med opgørelsen, og du kan tidligst holde din bidragsfri periode fra den dag, vi modtager din ansøgning. Du skal søge om at afholde den bidragsfri periode i den a-kasse, hvor du er medlem nu. Du bestemmer selv, hvornår du vil holde perioden, men den skal være afholdt inden din 62 års dag. Perioden kan afvikles som én periode eller deles i flere perioder. Det er op til dig. 

Når du sender din ansøgning, må du forvente en sagsbehandlingstid ca. 1 måned.

Baggrund 

Som et led i velfærdsreformen, som Folketinget vedtog i 2006, bliver efterlønsalderen gradvist sat op fra 60 år til 62 år. Derudover skal man nu betale efterlønsbidrag i 30 år i stedet for 25 år. For at tilgodese de medlemmer, som efter de ændrede regler kommer til at betale efterlønsbidrag i længere tid, end de regnede med, da de tilmeldte sig efterlønsordningen, blev reglen om bidragsfri perioder indført. 

Mere information

Arbejdsdirektoratets bekendtgørelse nr. 113 om Betaling af medlems- og efterlønsbidrag til en a-kasse - §9